WEBINÁŘ PŘÍKRMY PRO OPTIMÁLNÍ VÝVOJ 

(+420) 720 219 132

Snaha o netoxickou stavbu/rekonstrukci

Dlouho jsem přemýšlel, jak uchopit formu předání tohoto postupně získávaného know-how a dospěl jsem k závěru, že to bude živý článek a bude úplně zdarma. Tyto informace totiž veřejně ve společnosti chybí a je potřeba je dostat ven a dát tak všem možnost výběru mezi klasickou (moderní/toxickou (re)konstrukcí) a netoxickou variantou, která není vždy dražší ani nutně pracnější. (zdarma je také z toho důvodu, že se necítím dostatečně erudovaný a zkušený k tomu, abych někomu v tomto tématu radil za peníze).

ALE POKUD BYSTE CHTĚLI OCENIT MOU PRÁCI s rešerší a ucelením těchto informací, tak to samozřejmě velmi ocením a umožní mi to věnovat se těmto veřejným zdrojům o to více.
Možnost podpory najdete v odkaze zde (nebo také na konci tohoto článku).

Článek je živou záležitostí a postupně (dle získávaného know-how a také času (zde hraje roli i vaše podpora)) sem budu vkládat další a další informace týkající se technologií a materiálů použitých na vlastní rekonstrukci domu. Píši jej formou příběhu v časové posloupnosti, jak v domě, co probíhá.

Během hledání a studia potkávám i technologie a materiály, které dávají smysl, ale nepoužívám je nebo se mě na ně ptáte a já zjišťuji – ty zde také najdete a získáte tak možnost si vlastní práce a postup přizpůsobit.

Můžu vám upřímně říct, že tohle pozjišťovat a dát do této podoby opravdu zabralo moře času a úsilí. Nikdo v okolí tohle pořádně neřeší – je to jako vyšlapat novou cestu v 2 metrových závějích, kudy ještě nikdo nešel 😮‍💨 (pokud víte o někom, kdo tohle řeší, tak budu jen rád za kontakt a můžeme spojit síly).

A pokud byste nechtěli „omáčku“ kolem, ale chtěli jen konkrétní odkazy na produkty, tak ty najdete na konci článku 🙏

Pojďme na to ⬇️

Hlavní body netoxické stavby

  • Vlhkost (plísně)
  • Použité materiály (zdroje chemikálií)
  • Biologické znečištění (mikroorganismy – roztoči, bakterie… a vedlejší produkty z nich)
  • Světlo (kurz zdarma zde)
  • Elektrosmog

Velkou část nerekonstrukční složky popisuji ve webináři s názvem Netoxická domácnost

Rozdělení domu (od shora dolů)

toto rozdělení zde dávám jen pro orientaci, ať víte, jak postupujeme a orientujete se v jednotlivých popiscích místností, které dáváme do kupy.

  • Podkroví (2 místnosti – hernička pro Sofinku a zatím neupravené podkroví)
  • Horní byt (chodba, ložnice, obývák, kuchyň, koupelna, záchod)
  • Přízemí (vjezd, vstupní chodba, spodní byt – chodba, záchod + (ne)koupelna, kuchyně, pracovna)
  • Sklepní prostory (prádelna, dílna/kotelna, spíž, sklad)

Postup našich prací

První věc, kterou jsme v domě řešili (ještě před nastěhováním) bylo vymalování v horním patře – obývací pokoj a ložnice. Kuchyň jsme věděli, že budeme řešit až v budoucnu a nemělo smysl do ní zasahovat už před stěhováním.

Hlavní bod byl seškrábat starou malbu, primárně protože prostě nebyla už pěkná, ale při škrabání jsme zjistili, že jde o neprodyšnou voděodolnou malbu a přišel ještě větší důvod a to problém s paroproustností.

Následně bylo potřeba zdi zapravit (vrypy po škrábání a další nerovnosti) – tady jsem ještě nezvdělaný použil obyčejnou sádru – byla jen více zředěna a rozetřená plošně k zacelení vrypů – tehdy jsem ještě o sádrové stěrce nic nevěděl a dalo mi to díky nevědomosti dost zabrat 😅.

Vymalovali jsme těmito barvami:

BíláSolimin

Barevné odstínyJílovky

Penetrace (pro obě barvy použita stejná)

Další použité technologie:

Sádrová stěrka

Nastěhování a zjišťování nedostatků stavby

Po nastěhování jsme velmi rychle začali zjišťovat nedostatky, které stavba má a byly nám před koupí zatajeny nebo si jich majitelé nebyli vědomi.

Vlhkost sklepa a vzlínání vody díky neodizolovaným základům + plíseň v kotelně ve sklepě díky položenému linu 🤦‍♂️

Zatékání na střechu (ale jen pod určitým úhlem deště)

Další kroky v rámci prvních týdnů bydlení

Vysušení sklepních prostor

Odhalení zdí ve sklepě

Tedy na místě bylo manuální osekání omítek zdí, ve všech místnostech sklepa, které jsou spojené s vnější hlínou – to částečně pomohlo, ale není to kompletní řešení.

Odkopání zdí z vnější strany

Dalším bodem, co bylo okamžitě v mých silách, bylo odkopání základů ze strany ulice s myšlenkou odizolování nopovou fólií. Nicméně po konzultaci se stavařem jsem zjistil, že nopová fólie není izolace jako taková a nic moc to vlastně neřeší. Řešením zde bude v blízké době podřezání domu, kde to jen půjde a 2 vrstvá izolace z vnější strany a na to teprve nopová fólie (k tomuto info doplním, až to bude vyřešené – níže).

Plíseň v kotelně

Díky položenému linu v místnosti, kde vzlíná voda ze základů došlo k brutálnímu zplísnění povrchu 😬.

Na první pohled to teda vypadalo strašně, ale naštěstí jsem po nějaké době hledání ekologického a netoxického řešení našel něco funkčního a smysluplného (savo nepřicházelo v úvahu a řešení octem mi nepřišlo dostačující). S trochou nedůvěry jsem tedy pořídil produkt a podle návodu aplikoval – BIOREPEL, který sliboval biologické řešení plísně. Kdy netoxická varianta mikroorganismu dokáže „sežrat“ plíseň a tak vyřešit problém. Kdy samotná složka biorepelu není toxická a neohrožuje v žádné míře obyvatele – ani živočišné ani rostlinné a funguje dokonce i preventivně proti výskytu plísní v daném místě při opětovné vlhkosti. A dá se použít preventivně i do maleb před samotnou aplikací, kde je riziko plísní v budoucnu – ale tohle bych se snažil řešit už od základů vhodnějším způsobem řešení vlhkosti v celé budově nebo dané části).

Aktuálně se sklepní prostory neustále větrají a vlhkost tam již není (kromě vzlínání vody v určitých místech při dešti/větší vlhkosti, ale s tím teď nic nenadělám a věřím, že to podchytí v nějaké míře podřezání a izolace a věřím tak, že je vyřešeno.

Další možnosti řešení plísní třeba zdezde (plísně nepodceňujte a řešte je okamžitě).

Vybavení pracovny

Následně jsem potřeboval řešit vybavení pracovny, kde mi po předchozích majitelích zůstalo krásné červené křeslo a stará vitrína.

V rámci vybavení pracovny jsem primárně potřeboval sehnat kvalitní (velký, stabilní, ergonomický stůl).

Bylo jasné, že půjde o polohovací stůl (standing desk). Pořídil jsem na Alze – ergo table T3, záměrně manuální, abych se vyhnul zbytečné elektřině.

Dalším bodem byla pracovní deska (hlavní bod byl rozměr, ergonomický výřez a pak samozřejmě materiál). Tady to byl větší oříšek, než by člověk řekl. Všechno lamina, dřevotřísky a výřez oblouku nikdo nenabízí (pouze rovné řezy).

Naštěstí tchán je zručný jedinec a vymyslel způsob, jak si výřez uděláme sami – vyfrézujeme a vytvoříme si kružítko, které frézku povede v poloměru, který chceme.

Bylo jen potřeba sehnat tu desku. Po dlouhém hledání jsme našli masivní bukovou desku (rozměr přišel větší), která po úpravě měří 170x90cm a je to fakt skvělý mít tak velký stůl!

Bylo třeba ji ovšem ořezat, zaoblit hrany (vše s tchánem, díky jeho vybavení a know-how), pak vysmirkovat a naolejovat (to již svépomocí) – jako olej jsem použil netoxický ODIE’S OIL.

Gauč/rozkládací postel jsem vyřešil formou rozkládacího japonského futonu (tedy čisté dřevo a bavlněný futon – musel jsem vykomunikovat výrobu čistého bavlněného futonu – ten co k tomu je běžně je bohužel nějaký mix – aneb čtěte složení všeho, co si kupujete!

Rekonstrukce kuchyně a chodby v horním bytě

Až tomto bodě pro mě přišel ten největší (NE)TOXICKÝ „AHA“ moment, kdy jsem začal objevovat různé materiály a množství chemie, které ve všem je. Nejdříve bych to vlastně tolik „nehrotil“, ale jsem ten typ člověka, co čte složení všeho a ty vykřičníky o toxicitě a otravě, vyrážkách apod. mě krapet děsily 😅.

Navíc jsem začal pociťovat určitou kontaktní citlivost na kůži a zároveň citlivost sliznic (podobné symptomy jako bolest v krku) u některých materiálů, kterým se nešlo nebo jsem ještě nevěděl, jak se jim vyhnout nebo je nahradit (a podpora imunity nefungovala – vitamin C, oregánový olej apod.). Samozřejmě jsem nosil respirátor a rukavice při manipulaci s materiály, ale zaprvé je to hroznej vopruz a za druhé se mi díky tomu akorát udělal opar na rtu (vopruz na druhou), na který běžně vůbec netrpím 🤷‍♂️ – a předpokládám, že v tomto nebudu sám – zvažoval jsem i speciální masky na obličej, ale mnohem lepším řešením je vyřešit ten zdroj problémů – tedy jako vždy.

Kuchyně

V rámci kuchyně jsme řešili to nejlepší, co si můžeme dovolit, a taky dává smysl a hlavně bude i s minimem komplikací (časových a v rámci domluvy s jednotlivci).

Ideální řešení (kuchyň na míru z masivu) zaprvé není úplně cenově dostupný a hlavně se na něj taky brutálně dlouho čeká a výsledek není vždy úplná hitparáda (prostě lidský faktor). A proto jsme volili IKEA metod, kde jsme si mohli vše nastavit sami, poskládat a je jistota, že to bude poměrně bez komplikací.

Jenomže je zde problém s materiálem s dřevotřískou a tedy formaldehydem a tak bylo nutný vyřešit, jak se té toxicity zbavit, protože to vůbec není zanedbatelná položka v rámci toxicity – a není to ani otázka několika týdnů nebo měsíců ale až desítek let uvolňování. A to byl docela velkej oříšek.

  1. možnost: filtrace vzduchu rostlinami – ty samozřejmě použijeme, ale ta efektivita nebude úplně ideálka a spíše se jedná o doplněk filtrace, než kompletní řešení (o této variantě se více bavím v přednášce netoxická domácnost)
  2. možnost: filtrace vzduchu v rámci stroje (čistička vzduchu) – ale zase řešení filtrů, elektřiny apod.
  3. možnost: a nejlepší řešení, na který jsem přišel je využití fermacellových desek kategorie GREENLINE, které mají na sobě vrstvu na bázi keratinu (stejná funkce jako ovčí vlna), která dokáže pohlcovat a důležité, že i fixovat toxické látky jako je formaldehyd a tím je zneškodnit z ovzduší.
    Nadšení ale pominulo při zjištění, že se bohužel již nevyrábí 😅 a nikdo o nich nic neví (stavař, podlahář…). Přes jednoho stavaře jsme ale našli ještě zbytek uskladněný v sousední zemi a momentálně řešíme dovoz sem do ČR a vypadá to, že to klapne.

Alternativou greenlinu pro ty z vás, které tato možnost zajímá, by ještě mohlo být použití izolace z ovčí vlny – přirozená schopnost filtrace a vázání toxinů. Na tuto variantu jsem přišel přes pana Daniela Šimaru* z https://www.prirodnistavba.cz/, ale pravděpodobně to bude poměrně stlačitelné a do podlahy proto nevhodné.

*Pan Šimara je chlap na svým místě! Pokud potřebujete nějaký netoxický/ekologický materiál či řešení tzv. Green Buildingu, tak se na něj můžete obrátit formou mailu info@naturalharmony.cz (sám s ním konzultuji různé možnosti a potvrzuje či vyvrací mi, co jsem zjistil nebo směřuje lepším směrem).

Ale aby to nebylo moc jednoduchý, tak po oddělání podlahy jsme zjistili, že tam je skoro 20cm stavební suti (cihly, hlína a bordel) a muselo to pryč. Přišel ale moment, kdy jsme museli řešit, jak se těch 20 čísel vyplní. Bylo jasný, že tam přijde fermacell greenline, ale teď, kdo ho tam dá a jak řešit ten zbytek…

Měl se na to podívat podlahář, který ale nakonec i přes domluvu vůbec nepřijel (takže tomuto pánovi doporučuji se vyhnout). Tak jsme hledali alternativu, kdo zvládne udělat fermacell. Našli jsme stavební firmu z okolí, ale ten vůbec neznal greenline, ale nakonec jsme se domluvili. Ale bohužel jeho návrh pro výplň podlahy polystyrenem nebo tunou fermacellových kuliček (vyrovnávací podsyp) neklapl ze strany netoxičnosti (polystyren – navíc čekačka 30 dní) a tolik cm kuliček již není optimální a hlavně brutálně drahý.
Tak jsem si to vymyslel sám (porfix jako hlavní výplň a částečně by to mělo fungovat i jako izolace, fermacell podsyp na dorovnání, dřevovláknité desky 2cm jako kročejová izolace (tip od pana Šimary https://www.prirodnistavba.cz/) a na to fermacell greenline!
A na to mi pan stavař napsal, že to není standardní a že mi to sice udělá, ale nedá mi na to záruku. Tak si říkám „ty vo*e 😅“ co je na tom nestandardního, tak volám do fermacellu, jestli to je ok. A světe div se, technik mi řekl, že to je skvělý a rozumný a bude to fungovat i z hlediska nosnosti pro skoro tunovou kuchyň (včetně kamenné desky a lednice) a nebudem se muset bát, že by si to časem sedlo. A přitom s tím technikem sám stavař komunikoval 🤷‍♂️, tak nevím, kam ten svět spěje.
Jo a jako bonus jsem v mezičase taky zjistil, že mi špatně zaměřil (nebo si spíše špatně zapsal rozměry místnosti (a já počítal s jeho profesionálním zaměřením) a nakoupil jsem si víc porfix cihel a víc desek 😂 prostě 2x měř, jednou řež
a udělej si všechno sám.

Porfix jsem lepil s tchánem – klasickým cementovým lepidlem na pórobeton (planofix), chtěl jsem pořídit Kerakoll IsoBuild EcoBlock, ale to v ČR prostě nekoupíte a mě tlačil i čas.
Zbytek bude řešit stavební firma (fermacell podsyp, dřevovláknité desky, fermacell greenline a položení podlahy).

Jako podlahu jsme vybrali WINEO® Purline . Není to 100% netoxická varianta podlahy (to je vlastně jen dřevo nebo kachličky (za podmínky lepení netoxickým lepidlem)), ale ani dřevo ani kachličky do kuchyně jsme nechtěli. Proto jsme vybrali toto (ještě jsme zvažovali marmoleum). Vybrali jsme „plovoucí“ variantu (click), abychom se vyhnuli dalším lepidlům, a také by pod lepeným linem nefungoval fermacell greenline, protože by se k němu neměly jak dostat dané toxický látky – u „plovoučky“ jsou spáry, takže to je lepší řešení z více hledisek.

Elektřina v kuchyni

Dělali jsme samozřejmě také novou elektřinu pro kuchyň a chodbu. Kdy jsme řešili i nové jističe a okruhy, protože aktuálně celý dům funguje asi na 6 jističích 😂. Vymysleli jsme podružný rozvaděč na chodbě před horním bytem a tím pádem si připravili i řešení pro obývák a ložnici do budoucna – kdy chci mít možnost odpojit před spaním celý okruh ložnice, abych minimalizoval nnEMF a vytvořil tak ideálnější podmínky pro spánek.
V kuchyni ale jinak není třeba toto speciálně řešit a šlo jen o správné zapojení a rozdělení celkově.

Nicméně s novou elektřinou vznikali ve zdi (omítkách) díry, které bylo třeba zaházet hrubou omítkou.
Kde šlo vést kabely po zemi nebo v podhledu (v chodbě – jako podhled přijde také fermacell greenline 💪 – sem by šlo už narvat i tu ovčí vlnu – dát obyčejný sádrokarton nebo klasický fermacell nebo hliněnou desku a nad to dát izolaci z ovčí vlny).

Jako hrubé zaházení těchto cest pro kabely jsem využil klasickou (chemickou) jádrovou omítku 🤦‍♂️ – z té jsem měl nejhorší reakce (sliznice krku a citlivost kůže na rukou), protože mě nenapadlo (nevěděl jsem o možnosti) využít omítku sádrovou (hlíněné jsem se bál, že by nedržela dobře na jiném podkladu). Ve stavebninách vám totiž 💩 poradí.

Na hrubou omítku je následně třeba ještě jemná úprava (finish zdí). Kde při googlení nebo když se budete ptát kolem, tak získáte informace jen o ŠTUKU. Což je chemie jako 🐷.
Tady mě po pár dnech osvítilo a uvědomil jsem si, že jsem na začátku před stěhováním používal tu sádru zředěnou, a tak jsem hledal možnosti sádry jako finální zápravu zdí a přišel na sádrovou stěrku! (malý krok pro lidstvo, velký krok pro mě 😂). Kterou jsem použil jako finish všech zdí v kuchyni (a aktuálně se chystám ještě stěrkovat chodbu). Poté stejný postup malování barvami jako v obýváku a ložnici (penetrace a barvy).

Voda

Tady jsme řešili více věcí. Potřebovali jsme dostat teplou vodu do spodního bytu (dole byl dříve průtokový kotel/karma, ale už při nastěhování byl odpojený/nefunkční) a vzhledem k tomu, že jsme tam měli trávit další týdny nebo měsíce, tak umývat nádobí studenou vodou neznělo lákavě.
To nakonec nebylo vůbec složitý.
Poté jsme řešili nový rozvod vody pro kuchyň a nové odpady + umyvadlo k záchodu. Vše bez problémů a zde asi není co řešit z hlediska toxicity (možná jen materiál trubek – volili jsme kvalitní plast z hlediska dlouhodobé odolnosti).
Pokud jste z okolí Kroměříže/Přerova, tak doporučuji pro řešení vodo/topo p. Kamila Horáka 733 665 645.

Odsávání

V kuchyni systém odsávání nebo filtrace vůbec nebyl a nejlepším řešením bylo jasně nainstalovat digestoř, která se vyvede do komínu (vše nakoupeno, ale zatím nenainstalováno – jsem zvědavej 😅)

Varná deska nebo plyn?

Plyn je z hlediska kulinářství na špičce, takže to byla jasná volba. Navíc je i bez nnEMF toxicity, kde indukce už má kolem sebe obrovské nnEMF. Klasická varná deska na tom není tak špatně, ale nemám ji prostě rád. Nicméně v aktuální situaci jsem pro jistotu nechal přivést i široký kabel v případě nouze.

Mikrovlnku nepoužíváme vůbec z hlediska nnEMF a toho, že ji prostě nepotřebujeme a jídlo nám z toho nechutná – neviděl bych ji ale jako masivní problém při občasném ohřátí jídla. Nicméně se jí prostě vyhýbáme, protože to je vlastně strašně jednoduché.

Pracovní deska

Zde jsme váhali jen nad cenou, ale rozhodli jsme se pro kamennou desku (žula) – z místního kamenictví. Domluva teda šílená, ale snad to klapne. Vše se řeší až po nainstalování kuchyně (zaměření, nařezání, montáž). Cena je tedy šílená, ale máte jistotu čistoty a nemáte další dřevotřísku a formaldehydu nebo umělý kámen (o kterém tedy nevím nic z hlediska toxicity).

Světlo

Tady jsem velký snob a vzhledem ke své (asi částečně získané) citlivosti dokážu rozpoznat kvalitní zdroj od toho nekvalitního. Navíc v interiéru vzhledem k home officu trávím hodně času, tak si na kvalitě světelných podmínek hodně potrpím a to zvlášť přes podzim a zimu, ale vlastně celoročně.

Řešení zde bylo naprosto jasný – zajistit cirkadiánní denní, večerní i noční svícení, protože se jedná o místnost, kde budeme v různých částech dne (jinak není nutnost mít všechny místnosti vyřešené tímto způsobem).

Skvělá řešení nabízí p. Hynek Medřický přes http://www.art-light.cz/. Již jsem s jeho „studiem“ dříve řešil osvětlení obýváku a pracovního koutu a byl jsem nadmíru spokojený (počítejte s větší cenovkou i vzhledem k tomu, že není žádná pořádná konkurence momentálně, ale ten výsledek za to plně stojí). Dříve jsem pořizoval jak prokognitivní žárovku (k pracovnímu stolu), tak mám doma 3 VITAE žárovky a 2 lineární nepřímá svítidla – více ke světlu celkově i odkazy, alternativy a další použití najdete v kurzu SVĚTELNÁ HYGIENA (je zdarma, jen se musíte registrovat do členské sekce).

Po emailové konzultaci jsem dostal návrh na osvětlení nad jídelní stůl (lustr se smívací halogenovou žárovkou), LED pásky pod horní skříňky (viz fotky) kuchyně v režimu denní bílé a PC amber (noční světlo) a ještě nad horní skříňky – denní bílé světlo – lineární velmi silné svítidlo, co vytváří imitaci oblohy (odraz od stropu).

Obklady

Za linkou chceme velkoformátové kachličky a bylo nutné vyřešit, jakým lepidlem budou přilepeny, protože to je jediná proměnná, co tam může vadit. Díky panu Šimarovi jsme narazili na značku Kerakoll, tedy lepidla a materiál s minimem chemie, aby produkt efektivně fungoval. Po konzultaci s obkladačem by neměl být problém to nalepit tímto lepidlem (samozřejmě k tomu byly kecy typu: „ale to s čím pracuju není chemie, to se neuvolňuje a nemusíte se bát „vyrážky/alergie“, když s tím nepracujete vy, ale já“… na tohle už natvrdo říkám, že nemá vůbec tušení o čem mluví a že jsem se ho na to neptal 😅).
Zároveň s daným lepidlem pořizuju i silikon dané značky, když bude třeba v koupelně ve sprchovém koutě vyměnit (což je časem nevyhnutelné).

.

.

.

.

.

To je momentálně naše cesta za rekonstrukcí 🙏

Postupně budu doplňovat dál naši cestu, takže se sem sem tam podívejte 🤗
A kdybyste měli otázky, tak se neváhejte zeptat v komentářích pod tímto článkem nebo ve zprávě na sociálních sítích: Instagram/Facebook, neslibuji odpověď hned, ale rád se na problém podívám a pak poradím, když to bude v mých silách a budu postupně doplňovat informace do tohoto článku, aby se k nim mohli dostat všichni. Věřím, že se k dané situaci/problému stejně časem dostanu skrz vlastní rekonstrukci a budu rád, že to budu mít zmáknuté předem.

Závěr

Najít tyto informace, produkty a poskládat je do této podoby stálo opravdu hodně času a úsilí. Prosím o nekopírování, ale případné odkazování na tento článek.

Velmi ocením každé sdílení těchto informací dál. Žijeme ve velmi toxické době a spousta lidí by z této toxicity chtělo pryč, ale neví, jak na to. Pomozte jim tyto informace najít! Každý by měl mít možnost výběru. Pokud si vyberou tu horší variantu, tak tomu se říká přirozená selekce a je to naprosto v pořádku. Ale každý by měl mít možnost si vybrat!

Pokud se vám informace líbili a můžete si to dovolit, tak můžete podpořit mou práci dobrovolným příspěvkem přes odkaz zde nebo přímo na účet 2900645049/2010 nebo jednodušeji QR kódem:

tato QR platba je nastavena na 300,-, změňte si ji dle možností na libovolnou částku.

Individuální poradenství a další produkty/služby

V případě potřeby konzultace individuálních problémů (ne stavby jako takové – k tomu se necítím (ještě) kompetentní) – mám na mysli zdravotní problémy, tak nabízím individuální poradenství několika úrovní viz NABÍZENÉ SLUŽBY.

Momentálně se bude také spouštět KOUČINGOVÁ SKUPINA BASICS (26.9., která se otevírá jen několikrát do roka.

Dále nabízím vzdělávání formou online PŘEDNÁŠEK/WEBINÁŘŮ nebo jejich záznamů.

Shrnutí odkazů:

Přírodní materiál a případně možnost konzultace materiálů GreenBuildingu

https://www.prirodnistavba.cz/

Lepidlo na obklady/kachličky https://obklady.ceramic-service.cz/podle-vyrobce/kerakoll/kerakoll-bioflex-sedy-25-kg.html

Silikon/těsnění https://obklady.ceramic-service.cz/inspirace-dlazby-obklady-1/kerakoll-silicone-color-310-ml-tuba.html?listtype=searchfulltext&searchparamfull=kerakoll%20silikon%20

Finish zdí

Sádrová stěrka

Hrubé omítky

Hlíněné

Sádrové

Plísně

https://biorepel.cz/

Barvy

Penetrace a barva Biofa (ne všechny barvy jsou netoxické)

Jílovky

další (zvažované) barvy:

https://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/caparol-sensitiv-5-l

https://www.jub.cz/malirske-barvy-dekorativa/malirske-barvy/jupol-bio-silicate

https://www.dek.cz/produkty/detail/3610045912-het-hetline-sensitive-silikat-20kg

https://www.kreidezeit.cz/produkty/prirodni-nastenne-barvy

Lepidla, spojovací materiál – společnost KERAKOLL

https://ecomineral.cz/katalog/

Koupě zde (Polsko) https://icmarket.cz/search/cz/kerakoll_153.html

Další podlahy

https://kpp.cz/produkty/ekologicke-podlahy

Světlo

http://www.art-light.cz/ kontakt: vaclav.ondracek@artemide.cz

Ergonomie

Alza – ergo table T3

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.